فعالیت ۱۷۰۰ تولیدکننده تجهیزات پزشکی

مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو در مورد وجود انحصار و کمبود در حوزه تجهیزات پزشکی توضیح داد.

 
به گزارش ایفدانا و به نقل از خبرگزاری فارس، روح الله مزینانی اظهار کرد: در حوزه تجهیزات پزشکی، ارقام و اطلاعات مربوط به محصولات تولیدی و وارداتی و تعدد تامین کنندگان تجهیزات پزشکی نشان دهنده عدم وجود انحصار و بلکه وجود بازار رقابتی بین تامین کنندگان است، البته این موضوع باید با توجه ویژه به اقدامات موثر در افزایش سهم تولیدات داخلی  و لزوم بازمهندسی رقابت سالم برای تامین اقلام دنبال می شود.

وی افزود: در حوزه تجهیزات پزشکی ‌ حدود ۳۶۰ هزار کد وسیله پزشکی(IRC) صادر شده است که تعدادی از آن مربوط به محصولات تولید داخل و بقیه مربوط واردات اقلامی که خودکفا نیستیم و این اقلام توسط حدود ۱۷۰۰ تولیدکننده و ۲۰۰۰ واردکننده در حال تامین است.

مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو با تاکید براینکه برای هر قلم کالا چندین تامین‌کننده در حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی وجود دارد، عنوان کرد: تنها در موارد محدودی کالاهایی وجود دارد که به دلیل ماهیت کالا و تولید، در دنیا نیز صرفا دارای یک یا دو تأمین‌کننده است، که البته تعداد این اقلام بسیار کم و کمتر از یک درصد است.

 وی تصریح کرد: در دولت سیزدهم برای جلوگیری از سهم‌خواهی با ایجاد ساز و کار رقابت سالم و بازمهندسی فرایندها مفهومی به نام سهم ویژه نداریم و  نیاز مراکز درمانی و تشخیصی کشور و مردم عزیز در حوزه سلامت، توسط تولیدکنندگان و تامین کنندگان با ارایه سیاست تعدادی و ارزی تامین خواهد شد.

 مزینانی همچنین کمبود های عنوان شده در حوزه تجهیزات پزشکی مربوط به گذشته با راهکارهایی  ترخیص با اعتبار تامین کنندگان و تولیدات داخل بصورت موقت برطرف شده است.

وی با اشاره به مشکلات تامین ارز در حوزه تجهیزات پزشکی گفت: برای جلوگیری از ایجاد کمبود در این حوزه شرکتهای وارد کننده از محل اعتبارات خود اقدام به واردات اقلام مورد نیاز کرده اند که البته فقط به عنوان یک راه کار موقت و بعنوان مسکن می باشد و پیش بینی می شود درصورت تداوم و عدم تخصیص ارز و یا عدم جبران مابه التفاوت ریالی این روند نیز متوقف خواهد شد . البته وزارت بهداشت پیگیر تامین منابع ارزی و ریالی مطابق قانون بودجه سال ۱۴۰۱ است. همچنین در تولید بسیاری از اقلام مورد نیاز به خودکفایی رسیده‌ایم و با در نظر گرفتن اصل کیفیت و تسهیل در راستای حمایت تولید، ارزبری در این حوزه روبه کاهش است.